ZABYTKOWY BUDYNEK GIEŁDY NARCIARSKIEJ

Giełda Pałacyk mieści się w zabytkowym budynku, który należał do znanego śląskiego rodu Schaffgotschów - arystokracji pochodzącej z Frankonii.

 

Nazwa "Giełda Pałacyk" nie jest przypadkowa. Nasz sklep stacjonarny z nartami i sprzętem snowboardowym mieści się w historycznym pałacu Schaffgotschów we Wrocławiu przy ul. Kościuszki 34. Ów "Pałacyk" to oryginalna willa, która powstała w roku 1890 na polecenie Hansa Ulryka von Schaffgotscha (pochodził on z tzw. górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów). Pałac został zbudowany, a właściwie przebudowany zgodnie z projektem K. Heidenreicha na bazie wcześniejszego i starszego obiektu – domu G. van Heesa. Dom ten stał tutaj od 1862 roku.

 

W 1887 roku rodzina Schaffgotschów nabyła parcelę i zleciła rozbudowę domu do trójskrzydłowego pałacu z wieżą, licznymi wykuszami, lukarnami itp. Pałac został przebudowany w stylu renesansowym. Elewacja licowana jest czerwoną cegłą z jasnymi piaskowcowymi detalami. Przed pałacykiem mieści się dziedziniec, a z tyłu nieruchomości znajdował się spory ogród, pierwotnie w stylu angielskim.


W 1915 roku zmarł Hans Ulryk von Schaffgotsch, a po jego śmierci właścicielem pałacu została gmina ewangelicka z parafii św. Marii Magdaleny.

IMG_1279-be
press to zoom
Giełda narciarska Wrocław
press to zoom
Giełda narciarska Wrocław
press to zoom
Giełda Pałacyk, ul. Kościuszki 34
press to zoom
Giełda narciarska Wrocław
press to zoom
Narty Wrocław
press to zoom
Giełda narciarska Wrocław
press to zoom
IMG_1248-be
press to zoom
Giełda narciarska Wrocław
press to zoom
1/1

W czasie oblężenia Festung Breslau pałacyk ten uszkodzony, a następnie odbudowany po wojnie trafił w ręce miejskie. Początkowo wykorzystywano go do celów mieszkalnych. W roku 1956 miasto przekazało budynek Zrzeszeniu Studentów Polskich, które urządziło w nim klub studencki "Pałacyk". W 1972 wybuchł tu pożar; przeprowadzony remont zakończył się w roku 1975 i od tego czasu budynek jest wykorzystywany do różnych celów kulturalnych (znajdowało się tu m.in. kino, zlikwidowane w 2003) i rozrywkowych (popularna dyskoteka w latach 90, pub Samo Życie oraz klub bilardowo-snookerowy). W 2012 roku nieruchomość została sprzedana firmie z wietnamskim kapitałem TH Invest.

żródło: Wikipedia