top of page

ZABYTKOWY BUDYNEK GIEŁDY NARCIARSKIEJ

Giełda Pałacyk mieści się w zabytkowym budynku, który należał do znanego śląskiego rodu Schaffgotschów - arystokracji pochodzącej z Frankonii.

 

Nazwa "Giełda Pałacyk" nie jest przypadkowa. Nasz sklep stacjonarny z nartami i sprzętem snowboardowym mieści się w historycznym pałacu Schaffgotschów we Wrocławiu przy ul. Kościuszki 34. Ów "Pałacyk" to oryginalna willa, która powstała w roku 1890 na polecenie Hansa Ulryka von Schaffgotscha (pochodził on z tzw. górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów). Pałac został zbudowany, a właściwie przebudowany zgodnie z projektem K. Heidenreicha na bazie wcześniejszego i starszego obiektu – domu G. van Heesa. Dom ten stał tutaj od 1862 roku.

 

W 1887 roku rodzina Schaffgotschów nabyła parcelę i zleciła rozbudowę domu do trójskrzydłowego pałacu z wieżą, licznymi wykuszami, lukarnami itp. Pałac został przebudowany w stylu renesansowym. Elewacja licowana jest czerwoną cegłą z jasnymi piaskowcowymi detalami. Przed pałacykiem mieści się dziedziniec, a z tyłu nieruchomości znajdował się spory ogród, pierwotnie w stylu angielskim.


W 1915 roku zmarł Hans Ulryk von Schaffgotsch, a po jego śmierci właścicielem pałacu została gmina ewangelicka z parafii św. Marii Magdaleny.

W czasie oblężenia Festung Breslau pałacyk ten uszkodzony, a następnie odbudowany po wojnie trafił w ręce miejskie. Początkowo wykorzystywano go do celów mieszkalnych. W roku 1956 miasto przekazało budynek Zrzeszeniu Studentów Polskich, które urządziło w nim klub studencki "Pałacyk". W 1972 wybuchł tu pożar; przeprowadzony remont zakończył się w roku 1975 i od tego czasu budynek jest wykorzystywany do różnych celów kulturalnych (znajdowało się tu m.in. kino, zlikwidowane w 2003) i rozrywkowych (popularna dyskoteka w latach 90, pub Samo Życie oraz klub bilardowo-snookerowy). W 2012 roku nieruchomość została sprzedana firmie z wietnamskim kapitałem TH Invest.

żródło: Wikipedia

bottom of page